המרת מט"ח


מהו בעצם שער הדולר האמיתי בעת ביצוע פעולת המרת מט"ח? בחיפוש מהיר באינטרנט נכון לכתיבת פוסט זה, שער הדולר הנוכחי הוא 3.10 שקלים לדולר. אבל כאשר הולכים לבנק ומבצעים המרה, קיים פער בין התעריף של הבנק לבין התעריף הקיים. הפער הזה נקרא "מרווח המרה", וזו בעצם עמלה שהבנק לוקח לעצמו. לדוגמא בבנק הפועלים השער מכירה היום הוא 3.13, כלומר הבנק לוקח 3 אגורות על כל דולר שהלקוח ימיר. ובבנק לאומי השער הוא 3.15 כלומר 5 אגורות על כל דולר... כל יום יש שער אחר עם תעריף מכירה אחר של כל בנק ובנק.
בנוסף למרווח המרה, יש גם "עמלת המרה" שזו עמלה נוספת שהבנק לוקח לכל לקוח בהתאם להסכם מולו (לסטודנטים למשל יש פטור מעמלה זו - בהתאם לתנאים של חשבון סטודנט).
ישנה אפשרות גם להמיר דולרים דרך בתי השקעות ישראלים שאינם בנקים, כמו מיטב דש, אקסלנס, אייביאיי ופסגות. המרת המט"ח דרכם היא בדר"כ על ידי מכרז בין הבנקים ובחירה בבנק עם תעריף המכירה הנמוך ביותר לאותו יום.
לאחר מכן כל בית השקעות לוקח עמלת המרה לפי שפה קצת אחרת - במונחים של פרומיל ופיפס.
פרומיל הוא אלפית מהשלם, כלומר עשירית האחוז. ופיפס הן ערכי ארבעת הספרות מימין לנקודה העשרונית של השער.
למשל: 5 פרומיל הוא 0.5% משער הדולר ו-210 פיפס הם 2.10 אגורות, כלומר 0.0210 שקלים. לצורך ההשוואה, נניח ששער הדולר כיום הוא 3.10 שקלים לדולר, אז נעדיף עמלת 5 פרומיל מפני ש-210 פיפס הם 6.7 פרומיל (או 0.67%: לפי היחס 0.0210/3.10).
אפשר גם להשוות בצורה הפוכה: 5 פרומיל עבור תעריף 3.10 שקלים לדולר הם 1.55 אגורות (או 155 פיפס, שעדיפים על 210 פיפס).
נניח ורוצים להמיר שקלים ולקנות 1000 דולרים: 5 פרומיל יעלו לנו 15.5 שקלים ואילו 210 פיפס יעלו לנו 21 שקלים, כלומר עבור הבחירה ב-5 פרומיל לעומת 210 פיפס נחסוך עמלה של 5.5 שקלים.
יש לזכור שפיפס תלוי בשער הדולר, זאת אומרת שברגע ששער הדולר יהיה 4.2 שקלים ויותר, אז תהיה עדיפות ל-210 פיפס מאשר 5 פרומיל.

בין אם תעדיפו להמיר ישירות בבנק או דרך בתי השקעות ישראלים, כאשר מדובר על סכומים גבוהים רצוי לבקש הנחה על עמלת ההמרה. תתפלאו אבל יש לפעמים סיכוי גם להוזלה של 50%! בהצלחה.

פוסט קודם:
שורט סקוויז

מוזמנים לעקוב אחרינו:
דף הפייסבוק
עמוד היוטיוב
האתר שלנו

נתראה בערך הבא!
מחיר ערך מניה | stock value price

תגובות

פוסטים פופולריים מהבלוג הזה

מסחר עצמאי בחשבון ניהול אישי IRA

קריסת בנק סיליקון וואלי: איתות ראשוני למשבר הייטק עולמי?

מלכודת שוורים bull trap